دسته بندی ها
سبد خرید خالیست

صفحه اصلی » معرفی انواع لوگوها از لحاظ نوع و سبک طراحی

 

لوگوی یکی از مهم‌ترین ابزارهای برندسازی است که هر سازمان، شرکت و کسب و کاری باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد. به واسطه لوگو شما می توانید نوع و سطح ارائه خدمات، حوزه فعالیتی، پرستیژ و همچنین اهداف کسب و کار خودتان را برای جامعه هدف تان مشخص کنید. در نتیجه یک لوگوی مناسب و خاص باید متناسب با حوزه فعالیتی و نوع کسب و کار شما طراحی شود تا بتوانید بهترین تاثیر را از آن دریافت کنید. در این مطلب قصد داریم برای افزایش آگاهی شما در این زمینه انواع لوگوها را از لحاظ سبک و نوع طراحی مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی های هر یک را ذکر کنیم. 

لوگو تایپوگرافی

تایپوگرافی که به آن لوگو تایپ یا Word mark هم گفته می شود، نوع رایج از انواع لوگوها است که بر پایه فونت طراحی می شود. می‌توان گفت رایج‌ترین نوع لوگو، تایپوگرافی است و تقریباً اکثر کسب و کارها و سازمان های ایران دارای این نوع لوگوها هستند. در طی روند طراحی لوگو تایپوگرافی تمرکز بر روی نام برند کسب و کار یا شرکت هدف است. در نتیجه مواردی از قبیل آناتومی حروف و میزان پیوستگی حروف، نوع فونت و مواردی از این قبیل مورد توجه قرار می‌گیرند. وجود هماهنگی و انسجام درست و اصولی در بین حروف که برپایه نام برند طراحی می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد و هرچه یک طراح به مباحث کالیگرافی مسلط تر باشد، خروجی بهتری دریافت می شود. به طور کلی استفاده از لوگو های تایپوگرافی برای شرکت ها و کسب و کارهایی که دارای یک نام برند خاص و متفاوت هستند پیشنهاد می شود. همچنین معمولاً نام های بلند و چند بخشی برای طراحی لوگو به سبک تایپوگرافی گزینه مناسبی به حساب نمی آیند. 

برای خرید طرح های لایه باز این سبک از لوگوها میتوانید به صفحه طرح لایه باز تایپوگرافی مراجعه کنید.

لوگو مونوگرام

مونوگرام یا Letter mark که یکی دیگر از انواع لوگوها است، معمولاً شامل چند حرف اول یا خلاصه‌ای از حروف یک برند میباشد. این لوگو بر پایه تایپوگرافی طراحی می شود و در آن حروف و کلمات به شیوه های مختلف قابل مشاهده هستند. ویژگی اصلی لوگو های مونوگرام، طراحی ساده است. از آنجایی که طراحان لوگو برای طراحی لوگوهای مونوگرام دستشان باز است و می توانند خلاقیت زیادی به خرج دهند، معمولاً خروجی یک لوگو متفاوت و خاص خواهد بود. در نتیجه به واسطه لوگو های مونوگرام می‌توانید نسبت رقبا حوزه فعالیتی خود متفاوت تر باشید. به عنوان یکی از نمونه های معروف از لوگو مونوگرام می توانیم به مک دونالد اشاره کنیم. 

معرفی انواع لوگوها

لوگو انتزاعی

لوگو های انتزاعی جزو لوگوهای تصویری هستند که کمتر در آنها حروف و کلمات وجود دارند. در واقع لوگوهای انتزاعی باید به گونه‌ای طراحی شوند که به واسطه تصویر بتوانند نوع و حوزه فعالیتی یک برند را بازگو کنند. در نتیجه خلاقیت و دقت در طراحی لوگو های انتزاعی برای انتقال درست و متفاوت پیام کسب و کار شما اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان نمونه های معروف از لوگوهای انتزاعی هم می‌توانیم به آدیداس، اپل و پپسی اشاره کنیم. 

انواع لوگوهای انتزاعی

مطلب پیشنهادی: 

READ
معرفی همه فرمت های مختلف عکس

لوگو ترکیبی

به عنوان یکی دیگر از انواع لوگوها می توانیم به لوگو های ترکیبی یا Combination logo اشاره کنیم. در واقع این لوگوها ترکیبی از سبک تصویری و لوگوتایپ هستند. در نتیجه در لوگو های ترکیبی از تصویر و حروف هستند که به همین واسطه می توان یک خروجی متفاوت و متمایز را دریافت کرد. وجود هارمونی و انسجام کافی در بین المان های مختلف لوگوهای ترکیبی اهمیت زیادی دارد و باید در روند طراحی این مورد به‌ خوبی لحاظ شود. اجزای مختلف یک لوگو ترکیبی می تواند شامل عکس ها و نوشته های مختلف باشد که به شیوه‌های متفاوتی در کنار همدیگر قرار می گیرند. معمولاً کسب و کارهایی که قصد دارند برندشان به صورت متمایز و خلاقانه در بین رقبا به نظر برسد، می توانند این گزینه را انتخاب کنند. به طور کلی با استفاده از این روش می توانید تایپوگرافی خاص و هدفمندی را همراه با تصویر دلخواه خود به مخاطبین هدف نمایش دهید. به عنوان نمونه ای معروف از انواع لوگوهای ترکیبی می توانیم به کینگ برگر اشاره کنیم. 

انواع لوگوهای ترکیبی

لوگو امبلم

انواع لوگوهای امبلم معمولاً ترکیبی از نوشته ها و آیکون هستند که یک طرح ساده و جذاب را به نمایش میگذارند. در واقع در این لوگوها معمولاً یک آیکون مشخص و واضح وجود دارد که درون آن حروف یا کلماتی قرار می گیرند. از آنجایی که لوگو امبلم خاص است، می تواند بر روی مخاطبین هدف شما تاثیر قابل توجهی بگذارد. استفاده از این لوگوها آنقدر رایج و فراگیر نیست و به همین واسطه شما میتوانید یک گزینه خاص را برای لوگو برند خود انتخاب کنید. به عنوان نمونه های معروف از لوگوهای امبلم هم می‌توانیم به استارباکس اشاره کنیم. 

انواع لوگوهای امبلم 

لوگو مسکات

مسکات سبک خاصی از انواع لوگوها است که بر پایه یک شخصیت انسانی و حتی حیوان و اشیا طراحی می شود. لوگو مسکات معمولاً کارتونی و رنگارنگ است و به همین واسطه بیشتر برای کسب و کارها و سازمان های فعالیتی که با خانواده و کودکان سر و کار دارند، می تواند گزینه مناسبی به حساب بیاید. در طی روند طراحی لوگو مسکات طراح سعی می‌کند تا بر اساس اهداف حوزه فعالیتی کسب و کار، یک شخصیت را همراه با المان های جزئی طراحی کند تا بتوان از طریق آن پیام و اهداف اصلی آن کسب و کار را به مخاطبین هدف نشان داد. چیتوز به عنوان یک نمونه ایرانی و KFC به عنوان یک نمونه خارجی دارای لوگو مسکات هستند. 

انواع لوگوهای مسکات

پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را مطالعه کنید: 

READ
معرفی سایت های تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی در سال 2023

لوگو سه بعدی

در بین انواع لوگوها، لوگو سه بعدی به واسطه جذابیت بصری بالا معمولاً مورد توجه بیشتر کسب و کارها و سازمان ها قرار می گیرد. در واقع می توان هر نوع سبک لوگو از قبیل تایپوگرافی و انتزاعی را به یک لوگو سه بعدی تبدیل کرد. معمولا لوگوهای سه بعدی برای مشاغل و کسب و کارهای کلاسیک و رسمی مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما در حال حاضر هم می توانیم نمونه های این سبک لوگو را در کمپانی های بزرگی مثل فایرفاکس و یونیورسال مشاهده کنیم. در صورتی که لوگو های سه بعدی به صورت خلاقانه و اصولی طراحی می شوند، می توانید به عنوان یک گزینه پسند روی آنها حساب کنید. 

انواع لوگوهای سه بعدی

لوگو مینیمال

به عنوان آخرین سبک از انواع لوگوها باید به سبک مینیمال اشاره کنیم که جذابیت خاص خود را دارد. همانطور که از نامشان پیداست این الگوها باید به ساده ترین شکل ممکن طراحی شوند و به همین دلیل معمولاً در روند طراحی از المان های محدودی استفاده می شود. در واقع یک لوگو مینیمال اصولی و مناسب باید در عین سادگی، جذابیت و زیبایی خاص خود را داشته باشد. در واقع به واسطه حساسیت در طراحی لوگو و برقراری اعتدال بین سادگی و جذاب، انتخاب این سبک برای طراحی لوگو رایج نیست و می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد. از طرفی لوگوهای مینیمال بیشتر در ذهن مخاطبان باقی می‌مانند و می‌توانید به واسطه آنها ماندگار شوید. به عنوان معروف ترین نمونه هم میتوانیم به لوگو نشنال جئوگرافی اشاره کنیم. 

مطلب پیشنهادی: بهترین برنامه های ادیت عکس حرفه ای 

انواع لوگوهای مینیمال

بهترین سبک از انواع لوگوها را انتخاب کنید 

در این مطلب سعی کردیم انواع لوگوها را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی های هر یک از آنها را ذکر کنیم. حالا می توانید با آگاهی کافی در این زمینه نسبت به انتخاب بهترین سبک طراحی لوگو اقدام کنید تا بتوانید متناسب با اهداف، حوزه فعالیتی، پرستیژ و نوع کسب و کار خودتان، لوگوی مناسبی داشته باشید. 

همچنین در صورت تمایل به خرید طرح لایه باز لوگو می توانید به فروشگاه سایت مراجعه کنید. در واقع شما می توانید با تهیه طرح های لایه باز یک لوگو در سبک های مختلف، آن را متناسب با سلیقه و سطح نیازتان شخصی سازی کنید.