دسته بندی ها
سبد خرید خالیست

صفحه اصلی » همه چیز درباره تایپوگرافی | کاربرد و مزایا تا نحوه طراحی

 

احتمالاً اگر تا به امروز در دنیای طراحی گرافیک و لوگو حضور داشته باشید، نام تایپوگرافی به گوشتان خورده است. تایپوگرافی یک کلمه یونانی است و از دو بخش تایپو به معنی شکل و گرافی به معنی نوشتن تشکیل شده. در واقع تایپوگرافی هنر چیدن متن و حروف در کنار یکدیگر است که با استفاده از تکنیک ها و روش های مختلفی انجام می شود تا علاوه بر انتقال محتوای خلاصه شده در یک کلمه، چند حروف یا حتی یک جمله، بعد بصری اثر هم حفظ بشود و جذابیت بیشتری برای بیننده داشته باشد. تایپوگرافی سبک ها، اشکال و ساختار متفاوت دارد که بر اساس اهداف و سلیقه اجرا می شود. با استفاده از تایپوگرافی می توانید به شیوه ای نوین و جذاب نام برند، تبلیغات، پیام‌ها و… مختلفی را به صورت ماندگار و قابل فهم به افراد مختلف نشان دهید.
در این مطلب به شما میگوییم که تایپوگرافی چیست و به طور کامل به بررسی کاربرد تایپوگرافی، روش و مراحل اجرا، ویژگی ها و همچنین معیارهای مهم در روند طراحی یک تایپوگرافی موثر و حرفه ای می پردازیم.
همچنین در صورت تمایل می توانید با مراجعه به صفحه دانلود تایپوگرافی لایه باز، انواع طرح های مورد نظرتان را با فرمت psd دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید. تمام طرح های موجود در سایت به صورت اورجینال و یونیک زیر نظر طراحان حرفه ای مجموعه طرح گرافیک ساخته شده اند و شما میتوانید بر اساس علایق و سلایق خودتان در سریع ترین زمان به هر یک از طرح های موجود دسترسی داشته باشید.

کاربرد‌ تایپوگرافی چیست؟

به طور کلی کاربرد تایپوگرافی بسیار متعدد و متنوع است و میتوان در زمینه های مختلف از آن استفاده کرد.
تایپوگرافی در حوزه گرافیک کاربردهای بسیار زیادی دارد. با استفاده از آن می توان آثار جذابی متشکل از حروف و اشکال مختلف را خلق کرد. طرح های تایپوگرافی معمولا برای استفاده بر روی بسته بندی محصولات، بیلبوردهای تبلیغاتی، طرح جلد کتاب ها و همچنین لوگو مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین در روند طراحی رابط کاربری یا همان UI هم تایپوگرافی نقش نسبتاً پررنگی دارند. پس اگر قرار باشد یک رابط کاربری مناسب و حرفه ای برای وب سایت و اپلیکیشن طراحی شود، برای افزایش جذابیت بصری رابط کاربری می توان از تایپوگرافی استفاده کرد. چرا که گاهی وجود یک متن خالی بدون هیچ افکت و جلوه بصری می‌تواند از جذابیت رابط‌ کاربری بکاهد. به همین واسطه تایپوگرافی تا حد زیادی بر روی زیبایی و جذابیت UI یک سایت یا اپلیکیشن تاثیر بسزایی دارد.

 

معیارهای طراحی تایپوگرافی چیست؟

 

به عنوان دیگر کاربردهای تایپوگرافی می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

  • طراحی لباس
  • طراحی اسناد
  • طراحی لوگو
  • طراحی بنرهای تبلیغاتی
  • طراحی لباس
  • طراحی بسته بندی محصول

مطلب پیشنهادی: 

READ
بهترین برنامه های ادیت عکس اندروید و ویندوز در سال 2023

مزایای استفاده از تایپوگرافی چیست؟

حالا که تا اینجای مطلب به شما گفتیم تایپوگرافی چیست و همچنین کاربردهای تایپوگرافی هم مورد بررسی قرار دادیم، در ادامه بهتر است کمی بیشتر راجع به ویژگی ها و مزایای استفاده از تایپوگرافی بپردازیم تا به اهمیت آن پی ببرید.
تایپوگرافی برای مخاطبین امروزی که به انبوهی از اطلاعات در سراسر اینترنت دسترسی دارند، بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. چرا که تایپوگرافی خارج از چارچوب نوشتاری ساده و نرمال است و به واسطه پیچیدگی‌ها و زیبایی خاص خود، می تواند نظر مخاطبان بیشتری را جلب کند. در نتیجه برای ارتباط موثر تر و بهتر با مخاطبان و مشتریان یک کسب و کار، در ساختار یک وب سایت یا اپلیکیشن استفاده از تایپوگرافی بسیار پیشنهاد میشود.
همچنین تایپوگرافی میتواند هویت بصری به حساب بیاید و برند و لوگوی کسب و کار شما را سریعتر و بیشتر در ذهن مشتریان و مخاطبین ماندگار کند. در صورتی که اصول کلی و متناسب با اهداف کسب و کار از قبیل انتخاب فونت مناسب، انتخاب رنگ اصولی و مواردی از این قبیل در نظر گرفته شود، می توان تاثیر مثبتی را از تایپوگرافی دریافت کرد و روند برندسازی را سرعت بخشید. پس به طور کلی تایپوگرافی می تواند باعث شناخت بیشتر و بهتر برند شما بشود.
در این راستا استفاده از تایپوگرافی می‌تواند بر روی تصمیم و انتخاب مخاطبان و مشتریان شما هم تاثیر گذار باشد. در واقع زمانی که شما بتوانید درک درست و عمیقی از مخاطبین هدف تان داشته باشید، استفاده از یک تایپوگرافی مناسب و تاثیرگذار می تواند باعث مثبت شدن نظر مشتریان و مخاطبان شما نسبت به محصولات یا خدماتتان بشود. به علاوه باید به این موضوع اشاره کنیم که تایپوگرافی می‌تواند به سرعت نظر افراد را در نگاه اول به خود جلب کند و باعث ایجاد حس کنجکاوی و دقت بیشتر در آنها بشود. به همین دلیل استفاده از تایپوگرافی در بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر مرسوم و رایج است.
پس به طور کلی تایپوگرافی می‌تواند اثرگذاری کسب و کار، برند، محصولات و خدمات شما را دو چندان کند.

فاکتورهای مهم در روند طراحی تایپوگرافی

در ادامه مطلب بعد از کاربرد تایپوگرافی، میخواهیم به بررسی فاکتورهای مهم در روند طراحی یک تایپوگرافی مناسب، اصولی و هدفمند بپردازیم تا بتوانید دید بازتر و اطلاعات بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشید.
در روند طراحی یک تایپوگرافی هدف و حرفه‌ای حتما به نکات و معیارهای زیر توجه داشته باشید:

لحن و هویت برند

هویت و لحن برند در روند طراحی تایپوگرافی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع هویت برند مجموعه ای از ارزش ها، اهداف و سبک ارائه خدمات و محصولات کسب و کار است که باید آنها را به ذهن مخاطب یا مشتریانتان انتقال دهید. زمانی که هویت و لحن برندتان را به صورت دقیق مشخص کرده باشید، می توانید با طراحی تایپوگرافی هدفمند این موارد را به سرعت به مخاطبین تان ارائه دهید تا بیشتر در ذهن‌ شان بمانید بر سر زبان‌ها بیفتید. به عنوان مثال شما باید بدانید که لحن و هویت برند شما رسمی و ادبی است یا دوستانه و عامیانه. این موارد به مخاطبین هدف شما و حوزه فعالیت تان بستگی دارد و باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانید متناسب با آن ها یک تایپوگرافی هدفمند و حرفه ای طراحی کرد. به علاوه شما باید در انتخاب شعارها و پیام‌های برند خودتان هم حساسیت به خرج دهید. در واقع متن یا کلماتی که قرار است به تایپوگرافی تبدیل شوند باید متناسب با نوع و هویت برند شما باشند و لحن مشخصی برای بیان بصری آنها به مخاطبان در نظر گرفته شود.

دانلود آگهی ترحیم لایه باز 

عملکرد و بازدهی

عملکرد و بازدهی هم در روند طراحی تایپوگرافی جزو فاکتورهای مهم به حساب می آید. در واقع عملکرد مناسب در طراحی یک تایپوگرافی حرفه‌ای یعنی که شما بدانید قرار است متناسب با چه فضایی تایپوگرافی خود را به مخاطبان نمایش دهید. آیا تایپوگرافی که طراحی کرده اید با نمایش در سایت ها و اپلیکیشن ها به اندازه نمایش در بیلبوردهای سطح شهر سازگاری دارد؟ قرار است تایپوگرافی خودتان را بیشتر در چه جاهایی به نمایش بگذارید؟ با مطرح کردن این پرسش ها می توانید عملکرد مناسبی داشته باشید و بر اساس یک استراتژی تعیین شده پیش بروید. در این روند رنگ، نوع و سایز فونت و مواردی از این قبیل مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین بازدهی تایپوگرافی هم بسیار اهمیت دارد. زمانی که تایپوگرافی شما حاوی یک پیام و محتوای مشخص باشد، می تواند یک راهنمای درست و سریع برای مخاطبین به حساب بیاید تا با توجه به آن بتوانید در سریعترین زمان با کسب و کار، محصولات و خدمات شما آشنایی بیشتری پیدا کنند. در نتیجه شفاف و به اندازه بودن حروف و کلمات، انتخاب رنگ مناسب، انتخاب شعار یا پیام مناسب و مواردی از این قبیل همگی با میزان بازدهی تایپوگرافی رابطه مستقیم دارند.

 

مزایای استفاده از تایپوگرافی چیست؟

 

الهام گرفتن از طرح های رقبا

الهام گرفتن در روند طراحی تایپوگرافی یک امر رایج و اصولی است. در واقع زمانی که قصد داشته باشید یک تایپوگرافی طراحی کنید، بهتر است برای داشتن دید باز و ذهنیت درست نسبت به این موضوع، به رقبای اصلی حوزه فعالیت خودتان در داخل و خارج از کشور مراجعه کنید و تایپوگرافی آنها را مورد بررسی قرار دهید. قاعدتاً کسب و کارهای موفق حال حاضر به شیوه های موثر و اصولی عمل کردند و شما هم میتوانید از آنها الگو برداری کنید. البته باید در نظر داشته باشید که کپی کردن از تایپوگرافی رقبا کار حرفه‌ای و اصولی نیست و می‌تواند در شرایط نتیجه منفی را هم برای شما در پیش داشته باشد. در واقع الهام گرفتن به معنی آشنایی با ساختار و چارچوب های کلی و انتخاب معیارها و المان های موثر در روند طراحی تایپوگرافی است که رقبا آنها را در نظر گرفتند.

وجود چند طرح آزمایشی

وجود چند طرح آزمایشی برای حاصل شدن خروجی مناسب اهمیت زیادی دارد. در واقع اگر قرار است خودتان تایپوگرافی طراحی کنید یا اینکه قرار است یک طراح گرافیک این کار را برایتان انجام دهد، باید تایپوگرافی اولیه در چند طرح مختلف با فونت ها، رنگ ها و سبک های متنوعی طراحی شود. در چنین شرایطی دستتان در انتخاب تایپوگرافی باز است و همچنین در شرایطی می‌توانید با تلفیق دو یا چند طرح آزمایشی با یکدیگر، به یک خروجی حرفه ای و بی نظیر دست پیدا کنید.

دانلود کارت ویزیت لایه باز 

تفاوت کالیگرافی و تایپوگرافی چیست؟

در واقع خیلی از افراد تایپوگرافی را با کالیگرافی اشتباه می گیرند و فکر میکنند که این دو حوزه از لحاظ بصری و عمل یکسان هستند. همانطور که گفتیم تایپوگرافی یکی از شاخه های طراحی گرافیک است که مبنای آن چیدمان حروف و کلمات مختلف با فونت های جذاب در سبک های متنوع برای رساندن یک مفهوم و پیام تحت قالب تصویر به مخاطب است. همچنین تایپوگرافی هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی طراحی می شود. اما در کالیگرافی برای خلق یک اثر از قلم و جوهر برای نوشتن حروف در سبک و شیوه های مختلف استفاده می شود. در واقع باید بدانید که کالیگرافی همان هنر خوشنویسی است که جنبه ایرانی دارد. در نتیجه کالیگرافی یا خطاطی به صورت فیزیکی و تایپوگرافی به صورت نرم افزاری و مجازی اجرا می شود. همچنین در تایپوگرافی می توان خارج از چارچوب ها انواع حروف و کلمات را با تصاویر مختلف تلفیق کرد، اما در کار کالیگرافی تمرکز بیشتر بر روی خوشنویسی حروف و کلمات است.

مطلب پیشنهادی:

READ
معرفی بهترین سایت های دانلود وکتور رایگان

طراحی لوگو یا تایپوگرافی (لوگوتایپ) چیست؟

در واقع یکی از روش های رایج برای طراحی لوگو در حال حاضر تایپوگرافی است که محبوبیت زیادی هم دارد. در واقع زمانی که از تکنیک تایپوگرافی برای طراحی لوگو استفاده شود به اصطلاح به آن خروجی لوگوتایپ گفته می شود. در واقع لوگوتایپ یک نشان گرافیکی متن محور است که حاوی پیام ها و محتواهای هدفمندی میباشد. در نتیجه خروجی لوگوها معمولاً حروف و کلماتی مینیمال و ساده با فونت های جذاب و خاص هستند که با رنگ ها و المان های بصری دیگر ترکیب می شوند و معمولا خروجی منحصر به فرد حاصل خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مطلب انواع لوگوها را مطالعه کنید.

 

کاربردهای تایپوگرافی

 

انتخاب بهترین تایپوگرافی لایه باز از سایت طرح گرافیک

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل به شما بگوییم که تایپوگرافی چیست و همچنین کاربرد، مزایای استفاده و فاکتورها و معیارهای مهم در روند طراحی انواع تایپوگرافی ها را ذکر کردیم.
به طور کلی استفاده از تایپوگرافی می‌تواند برای هر کسب و کار و برندی مناسب باشد و در روند تبلیغات و برند سازی مورد استفاده قرار بگیرد تا بازخورد و تاثیر بهتر و بیشتری از مخاطبان و مشتریان جامعه هدف دریافت شود. در نتیجه بهتر است با بررسی و تحقیق درباره مخاطبین و مشتریانتان و همچنین رقبای اصلی حوزه فعالیتی خودتان و مواردی از این قبیل یک طرح تایپوگرافی حرفه ای، موثر و هدفمند را برای مقاصد تبلیغاتی و برندینگ خود کرده و مورد استفاده قرار دهید.
در حال حاضر شما می توانید با پرداخت هزینه جزئی و بسیار پایین‌تر از دستمزد یک طراحی گرافیک، انواع تایپوگرافی مورد نظرتان را در سبک ها و طرح های مختلف به صورت لایه باز از سایت طرح گرافیک دانلود کنید. در نتیجه با کمی آشنایی اولیه با نرم افزار فتوشاپ می توانید تغییرات جزئی مورد نظرتان را بر روی طرح های لایه باز موجود اعمال کرده و بهترین خروجی را دریافت کنید. در نتیجه دستتان در انتخاب انواع طرح ها باز خواهد بود و می توانید متناسب با سلیقه و اهداف خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

درحال ارسال
بررسی کاربر
0 (0 رای)