دسته بندی ها
سبد خرید خالیست

صفحه اصلی » چگونه طراح گرافیست شویم | درآمد از راه طراحی گرافیک

چگونه طراح گرافیست شویم | درآمد از راه طراحی گرافیک

 

امروزه داشتن یک شغل و حرفه و یا تخصص نیاز هر فرد است . انسان همواره برای بقاء و همچنین رفع نیاز های خود نیاز به یک شغل با در آمد مناسب و کافی دارد . امروز نسبت به سال های گذشته و دور تعداد مشاغل بسیار زیاد تر شده و این امر به سبب پیشرفت تکنولوژی ، ارتباطات ، نیاز انسان ها ، گاها نیاز حیوانات ( پرورش حیوانات و مراقب و نگهداری ) و … می باشد .

در این میان یافتن شغل برای هر انسانی دغدغه ای مهم و قابل تفکر می باشد . زیر انتخاب یک شغل و زمان گذاشتن برای یادگیری یک تخصص چه در دانشگاه ، چه در مدارس و چه در محیط های مختلف بحث بسیار مهم است ، زیرا با توجه به زمانبر بودن بعضی از تخصص ها ممکن است فرد سال ها در یک تخصص و یا حرفه فعالیت داشته باشد اما بعد از گذشت چند سال متوجه شود که این شغل درآمد خوبی ندارد ، و یا متناسب با روحیات شخص نیست ، یا در زندگی او اخلال ایجاد می کند و سایر مواردی نظیر این مثال ها .

یکی از مشکلاتی که همواره با آن روبرو هستیم عدم آگاهی افراد به خصوص نوجوانان با مسیر شغل یابی و استعدادیابی آنها می باشد . چرا که در آموزش و پرورش خیلی کمتر به این موضوع پرداخته می شود که شخص چه استعدادی دارد و درآینده در کدام حوزه ی شغلی و کاری می توناد فعالیت کند . به همین ترتیب است که شاهد هستیم بعضی از افراد در جامعه دچار نارضایتی شغلی می باشند . اما راه چاره چیست ؟

ما در این مقاله قصد داریم هر چند به اختصار در خصوص شغل طراحی گرافیک و همچنین چگونگی ورود به این رشته چه از طریق آکادمیک و چه از طریق تجربی و همچنین به این سوال پاسخ بدهیم آیا رشته ی گرافیک منبع درآمد مناسبی می توناد برای یک شخص باشد و نیازهای اقتصادی او را بر طرف نماید ؟ و سوالاتی از این قبیل ، این مقاله تجربه ی شخصی چند گرافست می باشد که در حوزه ی طراحی و همچنین طراحی طرح های لایه باز و فروش منابع گرافیکی و طراحی اختصاصی برای شرکت ها و افراد فعالیت داشته اند .

اما سر فصل های این مقاله :

 • چگونه وارد رشته ی گرافیک و طراحی شویم ؟
 • آیا می توانم به صورت تجربی طراح گرافیک شد ؟
 • آیا رشته ی گرافیک و حرفه ی طراحی مناسب من می باشد ؟
 • در رشته ی گرافیک چه زمینه هایی برای فعالیت وجود دارد ؟
 • درآمد یک طراح گرافیک چقدر است ؟
 • آیا می توان در رشته ی گرافیک یک شخص برای خودش کار کند و یا حتما باید کارفرما داشته باشد ؟
 • از کجا شروع کنم ؟
 • چگونه گرافیست و طراح خوبی بشوم ؟
 • چه هزینه هایی برای یادگیری تجربی باید پرداخت کنم ؟
 • آیا می توانم در بازاهای جهانی فعالیت داشته باشم ؟
 • آیا می توانم طراحی های خود را به فروش برسانم ؟
 • آیا می توانم در یک سازمان و یا شرکت استخدام بشوم ؟

 

چگونه وارد رشته ی گرافیک و طراحی شویم ؟

ورود به دنیای طراحی و گرافیک و همچنین جلوه های بصری از دو طریق کلی میسر است ، یا از طریق آکادمیک انتخاب رشته گرافیک و طراحی در دبیرستان (متوسطه دوره دوم) و یا می توان از طریق تجربی و آموزش دیدن و یادگیری نرم افزارهای مربوط به گرافیک و یا ابزارهای طراحی وارد این رشته شد .

در صورتی که یک فرد از طریق اتخاب رشته گرافیک وارد این رشته شود در طول سه سال دوره ی دبیرستان با مفاهیم گرافیک تاریخچه گرافیک ، نقاشی ، نرم افزارها و سایر موضوعات مرتبط با این مبحث به صورت تئوری و همچنین عملی در کارگاه و زیر نظر دبیران آموزش و پرورش آموزش می بیند . معایب یادگیری گرافیک در مدرسه زمانبر بودن آن و همچین یکی از ایرادهای وارد شده به آن مطالبی است که به صورت تئوری بوده و صرفا دانش آموز باید در یک درس نمره قبولی بگیرد و همین موضوع باعث می شود یادگیری در مدرسه تا حدی تکراری و حوصله سر بر برای دانش آموزش به نظر برسد .

اما در یادگیری به صورت تجربی و آموزش دیدین در مدت زمان کوتاه تری انجام می گیرد و شخص یادگیرنده خیلی زودتر به نقطه ی هدف خود می رسد . همچنین راحت تر می تواند بازار کار خود را بدست آورد و از خواندن کتاب های تئوری صرف نظر کند و مستقیما وارد محیط فیزیکی کاری شود .

آیا می توانم به صورت تجربی طراح گرافیک شد ؟

پاسخ به این سوال بستگی به شرایط و همچنین محیطی دارد که شخصی که می خواهد طراحی گرافیک را یاد بگیرد در آن قرار دارد . افرادی که تصمیم دارند به صورت تجربی وارد رشته طراحی گرافیک شوند یا به اصلاح گرافیست شوند (منظور ما در این مقاله طراح گرافیک به کمک نرم افزارهای کامپیوتری می باشد و از توضیح در خصوص توضیح در مورد رشته های نقاشی و خوشنویسی و.. صرف نظر کرده ایم) در ابندا باید شرایط کار را در نظر بگیرند که گاها روی یک پروژه نیاز است چند ساعت چشم از صفحه ی مانیتور برنداشته و مدام کار کنند ، دسترسی به سخت افزارهای لازم و کامپیوتر و لپ تاپ های مناسب با نرم افزار های گرافیک نیز یکی از چالش های یادگیری گرافیک می باشد .

در صورتی که شرایط فراهم باشد شخص می تواند از طریق کلاس های آنلاین ، یوتیوب ، آپارت و .. آموزش دیدن را شروع کنند و در ابتدا از پروژه های ساده شروع کرده و کم کم به مهارتهای خود اضافه نماید .

همچنین شخص می تواند از فایل ها و طرح های آماده چه ویدئویی و چه طرح های لایه باز ، بسته به رشته ی شخص استفاده نماید که وب سایت های بسیار زیادی همه روزه این فایل ها را به صورت رایگان و پولی در اختیار کاربران خود قرار می دهند که شخص یادگیرنده می تواند با مراجعه به این وبسایت ها به فایل های آماده و تمرینی دست پیدا کند و مهرات خود را افزایش دهد و از تجربیات افرادی که در این زمینه صاحب سبک و تخصص هستند استفاده نمایند و اصطلاحا یک مسیر میانبر را طی کند و نتیجه ای که قرار است در مدرسه و هنرستان در زمان طولانی طی کند در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه برسد و سریعتر وارد بازار کار گردد .

آیا رشته ی گرافیک و حرفه ی طراحی مناسب من می باشد ؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که شخص می خواهد برای چه هدفی وارد این رشته شود ، فردی از روی علاقه و به صورت تفریحی کار طراحی و گرافیک انجام میدهد و شخص دیگری برای کسب درآمد از طریق طراحی وارد این حرفه و رشته می شود . این مساله بیشتر به ذهنیت فرد و شناخت توانایی ها از خود و همچنین هدفی است که برای شروع یادگیری گرافیک می خواهد به آن هدف برسد .

در رشته ی گرافیک چه زمینه هایی برای فعالیت وجود دارد ؟

شخصی که می خواهد وارد رشته گرافیک شود می توانند فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ داشته باشند و تبلیغات‌ فقط بخشی از آن است و این‌ در حالی‌ است‌ که‌ تبلیغات‌ محدوده مشخصی ندارد و تبلیغ از هر نوعی در محدوده دانش‌ متخصص گرافیک یا ارتباط تصویری است . طراحی‌ روی‌ جلد کتب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ ها و تهیه‌ لوگو و نشانه‌ نیز در حیطه‌ کار یک‌ متخصص‌ ارتباط‌ تصویری‌ قرار دارد. به طور کلی اگر دوست داشته باشید بدانید باید بگوییم که در ایران‌ دو شاخه‌ عمده‌ کاری‌ برای‌ یک‌ گرافیست‌ وجود دارد یکی‌ چاپ‌ و انتشارات‌؛ یعنی‌ طرحی‌ که‌ در نهایت‌ با چاپ‌ و تولید انبوه‌ سروکار دارد مثل‌ تصویرسازی‌ کتاب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ پوستر و بروشور و دیگری‌ گرافیک‌ تلویزیونی‌ است‌ .

درآمد یک طراح گرافیک چقدر است ؟

پاسخ به این سوال به دو صورت است ، شخص می خواهد به صورت فریلنسر (کارفرما نداشته باشد ) و یا در یک شرکت استخدام شده باشد . به طور کلی درآمد یک طراح گرافیک در ایران از یک تا هشت میلیون تومان متغیر است . این در آمد بسته به کارمند یا فریلنسر بودن و میزان تخصص و حرفه ای بودن افراد تعیین می شود . در بعضی مواقع درآمد یک طراح گرافیست به حدود 20 میلیون در ماه می رسد و این درآمد همانطور که گفته شد به میزان تخصص افراد و روزمه کاری آن ها بستگی دارد .

افرادی که فریلنسر هستند نیز ماهانه تا 50 میلیون تومان می توانند درآمد داشته باشند ، فریلنسرها مستقل و دارای آزادی بیشتری هستند و می توانند کیفیت بالاتری از کار خود را ارائه دهند .

طراحان فریلنسر میتوانند به دو طریق در این زمینه کار کنند :

 • استفاده از سایت های فریلنسری
 • فعالیت در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی
 • گرفتن پروژه از چاپخانه ها ، کار در چاپخانه ها
 • طراحی فریلنسری و فروش فایل
 • کسب درآمد دلاری از طریق فعالیت در سایت های مثل گرافیک ریور و…
 • مشارکت در سایت های فروشگاهی از طریق فروش فایل
 • ادیت عکس و فعالیت در آتلیه ها
 • طراحی های اینستاگرامی
 • و…

 

آیا می توان در رشته ی گرافیک یک شخص برای خودش کار کند و یا حتما باید کارفرما داشته باشد ؟

برای اینکه یک شخص برای خودش کار بکند و درآمد خودش را در رشته گرافیک داشته باشد در ابتدا لازم است که مهارت های کافی در رشته طراحی و گرافیک را بدست آورده باشد که بتواند از عهده ی فعالیت ها و یا پروژه هایی که قرار است به این شخص داده شود بر بیاید . یعنی به آن سطح از تخصص رسیده باشد که بتواند به راحتی در چند حوزه مثلا طراحی کارت ویزیت ، طراحی بنر ، طراحی تراکت تبلیغاتی ، طراحی آگهی ترحیم ، لوح تقدیر و طراحی سایر پروژه های گرافیکی را به آسانی انجام بدهد که البته یادگیری طراحی این سبک کارهای گرافیکی چاپخانه ای با درسترسی به فایل ها آماده و همچنین بانک ابزارهای طراحی که سایت هایی نظیر طرح گرافیک (Tarhgraphic.com) آنها را ارائه می دهند کار سختی نیست و شخص می تواند با در اختیار داشتن فایل های آماده مسیر طولانی چند ماهه را در مدت زمان کمتری طی کند و زود تر به مقصد مورد نظر خود برسد و می تواند پروژه های گرافیکی انجام دهد و درآمد مناسبی در این حوزه داشته باشد .

پس به طور کلی و به اختصار می توان به این نکته اشاره کرد که می توان در رشته گرافیک از طریق فریلنسری و بدون کارفرما و کار کردن یک شخص برای خودش درآمد های مناسبی داشت و به مرور می توان مهارت های تازه ای را کسب نمود و تخصص خود را گسترش داد و به درآمد های مالی بزرگتر و بیشتری رسید .

از کجا شروع کنم ؟

یک سوال کلی با جواب های بسیار زیاد !

اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید ممکن است به چندین پاسخ برسید که هر کدام یک نقشه ی راه و یک راهخ شروع را به شما پیشنهاد میکنند . اما راه اصلی و شروع یادگیری طراحی و گرافیک از کجاست ؟ از مدرسه ؟ از لپ تاپ شخصی ؟ از اینترنت ؟ یا …

در تیتر های بالاتر در خوپصوص علاقه به این رشته خواندیم . اگر از علاقه ی به این رشته بگذریم شروع کار طراحی می تواند با استفاده از یک لپتاپ و کامپیوتر خانگی شروع شود ! بله به همین سادگی . نیازی نیست که یک کامپیوتر و لپتاپ بسیار گران و با قطعات بالا داشته باشیم . با یک کامپیوتر معمولی می توان شروع به یادگیری ، شروع به کار کرد و به نتایج قابل قبولی رسید . که ابیته تلاش فرد هم شرط است و می توان از فیلم های آموزش و کتاب ها و مقالات PDF هم استفاده کرد و به مرور به یادگیری بر فرض مثال نرم افزارهای فتوشاپ ، کورل ، ایلوستریتور ، افترافکتس ، پریمیر و حتی نرم افزارهای طراحی سه بعدی پرداخت و متخصص هر کدام از نرم افزار ها شد .

چگونه گرافیست و طراح خوبی بشوم ؟

همه ی افراد در صورت علاقه داشتن به رشته ی گرافیک و طراحی می توانند در مدت زمان کوتاهی و با تلاش بیشتر تجربه و تخصص خود را در رشته ی گرافیک و طراحی ( از هر نوع طراحی ) افزایش دهند و تبدیل به یک طراح خوب و اصطلاحا یک برند خوب و قابل اعتماد برای پذیرش پروژه های گرافیکی و همچنین انجام هر نوع طراحی شوند .

لازمه اینکه طراح خوبی بشویم ابتدا استفاده از تجارب گرافیست های با تجربه می باشد . به این صورت که با استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی در دسترس میتوان از تجارب اساتید در این حوزه اتسفاده نمود . همچنین مشاهده ی نمونه کار های طراحان برجسته و تمرین طراحی نیز بسیار کار آمد و قابل تکیه کردن می باشد چرا که مشاهده نمونه کارهای طراحان و گرافیست های حرفه ای ذهن ما را باز میکند و کمک می کند که ما بتوانیم سبک های مختلف کاری را ببینیم و همچنین بتوانیم از تکنیک های خلاقانه ی آنها در کار خود استفاده نماییم . مراجعه به سایت های ایرانی و خارجی نظیر طرح گرافیک ، گرافیک ریور و… می تواند بسیار به شخص یادگیرنده ی گرافیک کمک نماید که از طرح های این وب سایت ها کمک گرفته و الهام بگیرد و در طراحی هاد خود از آنها استفاده نماید .

همچنین استفاده از طرح های لایه باز نیز بسیار بسیار می تواند به شخص کمک نماید که مثلا یه طرح کارت ویزیت از چه بخش های تشکیل شده و یک گرافیست از چه المان هایی برای طراحی این کارت ویزیت و این طرح لایه باز استفاده نموده . یا به عنوان مثالی دیگر فایل لایه باز آگهی ترحیم ؛ شخص می تواند یک طرح آگهی ترحیم را دانلود نموده و در فتوشاپ باز کرده و یاد بگیرد که برای این سبک طراحی از چه المان هایی استفاده شده . همه ی این مواد در کنار یکدیگر بسیار کمک می کند که یک شخص دانش خود را در زمینه ی طراحی گرافیک افزایش داده و در همه ی حوزه های گرافیکی به مرور پیشرفت کرده و اصطلاحا طراح گرافیست خوبی شود و به درآمد های بالا برسد .

 

چه هزینه هایی برای یادگیری تجربی باید پرداخت کنم ؟

برای یادگیری طراحی خصوصا با فتوشاپ و ایلوستریتور و کورل دراو و سایر نرم افزارهای طراحی گرافیک به غیر از داشتن یک کامپیوتر و یا لپتاپ خانگی چیز دیگری نیاز نیست ! دسترسی به نرم افزار های طراحی و فایل نصبی آن ها بسیار ساده است این نرم افزار ها را می توانید به صورت DVD خرید کرده و نصب کنید و یا بصورت رایگان از سایت های دانلود نرم افزار دانلود کرده و نصب نمایید .

آموزش های مربوط به این نرم افزار ها نیز به صورت رایگان در سراسر اینترنت موجود است و می توان گفت روزانه هزاران آموزش جدید توسط اساتید و طراحان حرفه ای تولید و منتشر می شود و در اختیار دانشجو های این رشته قرار می گیرد که می توانید به رایگان مشاهده کرده و دانش خود را در حوزه ی طراحی گرافیک کامپیوتری بالا ببرید و به مرور وارد بازار طراحی بشوید .

 

آیا می توانم در بازاهای جهانی فعالیت داشته باشم ؟

فعالیت در بازارهای جهانی یعنی رقابت با حرفه ای ها ! زیرا در سایت هایی که می توانید طراحی های خود را به فروش برسانید اکثر کسانی که فعالیت دارند افراد حرفه ای با رزومه ی بسیار قوی و نمونه کارهای حرفه ای هستند . مثلا کسب درآمد دلاری از گرافیک ریور بسیار سخت است اما محال نیست . شما می توانید با برسی نمونه کارهای پر فروش از طراحان حرفه ای از ایده های آنها الهام گرفته و در طراحی های خود استفاده نمایید و طرح های گرافیکی حرفه ای تولید و منتشر نمایید .

البته باید به این نکته توجه کرد که کسب درآمد دلاری در سایت هایی مثل گرافیک ریور به همین سادگی نیست و باید استنانداردهای مربوط به این وبسایت را به طور کامل رعایت کرده تا بتوانید مجوز لازم برای انتشار محصول گرافیکی خود را دریافت کرده و به فروشگاه سایت منتقل کنید و در صورت داشتن زیبایی و به اصطلاح مشتری پسند بودن و همچنین قابلیت رفع نیازهای خریدار به فروش برسانید و کسب درآمد خود را آغاز نمایید .

 

آیا می توانم طراحی های خود را به فروش برسانم ؟

همانطور که در توضیحات بالا اشاره کردیم می توان طراحی های خود را با رعایت استاندارد ها به فروش رساند . چه در سایت های داخلی و چه در سایت های خارجی می توان طراح های گرافیکی خود را به فروش برسانید و به درآمد از این راه برسید .

 

آیا می توانم در یک سازمان و یا شرکت استخدام بشوم ؟

با داشتن رزومه و نمونه کارهای قوی می توان به استخدام شرکت های گرافیکی و تولید محتوا و همچنین استودیو های طراحی و چاپخانه ها درآمد و حقوق ماهیانه دریافت کرد که استخدام در این شرکت ها نیز نیازمند داشتن نمونه کار قوی و همچنین رزومه ی کامل است که می توان در مدت زمان کوتاهی به این سطح رسید و نمونه کارهای شخصی خود را تولید کرده و رزومه خود را تکمیل نمایید .

جمع بندی

فعالیت در رشته ی گرافیک و طراحی و یادگیری آن نیاز به زمان ، داشتن امکانات کافی و صبر و حوصله دارد و همچنین می توان به عنوان یک منبع درآمد خوب و مناسب به آن تکیه کرد . برای پیشرفت در این رشته استفاده از تجارب افراد حرفه ای بسیار مهم بوده و می تواند یک مسیر میانبر برای شخص یادگیرنده ایجاد کند و او را زودتر به مقصد برساند . همچنین سایت های اینترنتی هستند که افراد آمادتور می توانند از آنها برای ایده گرفتن استفاده کنند و دانش گرافیکی خود را افزایش دهند .

 

 

انتهای مقاله

 

درحال ارسال
بررسی کاربر
0 (0 رای)